Typy zapínání náušnic

Většina z nás vybírá náušnice hlavně podle jejich vzhledu, tedy jejich tvaru nebo materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Ale už zapomínáme na správný typ zapínání, který je velmi důležitý. Nese celou náušnici, díky němu lze také náušnici neztratit. Nejlepší zapínání je takové, které je bezpečné a se kterým jde jednoduše manipulovat.

V našem článku vás seznámíme se základními typy zapínání náušnic.

Puzeta

Tento typ zapínání je vhodný pro menší náušnice. Uzávěr, kterému se často říká motýlek, se navlékne na tyčku, které se říká dřík. V té je malý zářez, do kterého uzávěr zapadne. Puzety jsou nejpoužívanějším typem zapínání.

+ snadno se nasazují i sundávají

- nejsou tolik bezpečné

typ-zapinani-nausnice-puzeta            2609_stribrne-nausnice-minet-ctyrlistky-s-bilymi-zirkony

 

Dámský patent (klapka)

Jedná se o nejznámější a nejoblíbenější typ zapínání náušnic. Používá se pro dlouhé, ale i kratší náušnice. Funguje tak, že se háček zespodu uzavře klapkou, a tím se zabrání ztráta náušnice. 

+ snadné zapínání

 1 2864_rozkvetle-stribrne-nausnice-minet-flowers-se-zirkony

 

Francouzské (ruský patent)

Obdobou dámského patentu je francouzské zapínání nebo-li ruský patent. Tyčinka, která vede kolmo k náušnici, se protáhne uchem a zezadu zaklapne do dírky. Díky tomuto zapínání, které je skryté za uchem, působí náušnice velmi čistě a elegantně.

+ velmi bezpečné

  rusky-patent-nausnicova-mechanika_upraveno        2453_trpytive-stribrne-nausnice-minet-s-velkymi-bilymi-zirkony_1

 

Africký háček

Dříve se používal hlavně při výrobě bižuterie, v současnosti pronikl i do dílen zlatníků. Tento typ zapínání nejčastěji uvidíme u dlouhých visacích náušnic. Může se zdát, že riziko ztráty je zde větší, ale právě náušnice zatíží ušní lalůček tak, že šperk nevypadne. Náušnice s africkým háčkem by měla jejich nositelka na noc odkládat.

+ rychlé nasazení náušnic

2456_stribrne-nausnice-minet-snehove-vlocky-s-bilymi-zirkony_1